Yapay zeka ile maç tahmini: kalibre edilmiş olasılıklar, yayımlanan isabet oranı, satılık tahmin yok
Footlab AI, yapay zeka ile yaptığı maç tahminlerini bahis tüyosu olarak satmaz. Model, takip edilen her maç için ev sahibi galibiyeti, beraberlik ve deplasman galibiyeti olasılıklarını yayımlar, ardından bu tahmini kayda geçirip resmî sonuçla karşılaştırır. Gerçekten sunulan ve değerlendirilmiş 1.522 kartta, en olası diye gösterilen sonuç vakaların %54,7'sinde gerçekleşti; aynı maçlarda ücretsiz “her zaman ev sahibi” referansı %44,9, oranı bilinen 1.251 maçta ise bahis şirketlerinin favorisi %55,8 isabet sağladı: Footlab AI piyasa seviyesindedir (5 Ekim 2026 ölçümü).
İsabet referansları 5 Ekim 2026'da (sunulan kartlar, bahis şirketleriyle karşılaştırma) ve 16 Temmuz 2026'da (tek başına model) ölçüldü. Yaklaşan maçlar tablosu, Footlab AI veritabanından en fazla saatte bir yeniden oluşturulur.
Model şu anda hangi maçları takip ediyor?
Önümüzdeki yedi gün içinde 4.107, otuz gün içinde ise 12.007 maç programda; bu maçlar 640 aktif turnuvaya dağılıyor. Aşağıdaki tablo, büyük ligler ve kıta kupaları arasından başlama vuruşu en yakın altı maçı listeler.
| Başlama saati (UTC) | Turnuva | Maç |
|---|---|---|
| 18 Eki Paz 22:30 | Serie A · Brazil | Remo – RB Bragantino |
| 18 Eki Paz 23:15 | Liga Profesional Argentina · Argentina | Belgrano Cordoba – River Plate |
| 19 Eki Pzt 01:00 | Liga MX · Mexico | Monterrey – CF Pachuca |
| 19 Eki Pzt 15:05 | Pro League · Saudi-Arabia | Al-Fayha – Al-Ahli Jeddah |
| 19 Eki Pzt 15:20 | Pro League · Saudi-Arabia | Abha – Al Kholood |
| 19 Eki Pzt 16:30 | Serie A · Italy | Monza – Cagliari |
Saatler Eşgüdümlü Evrensel Zaman (UTC) cinsindendir. Her maçın 1X2 olasılıkları uygulamada hesaplanır; bunların maç başına ayrı bir sayfada yayımlanması kademeli olarak devreye alınıyor.
Footlab AI bir maçı nasıl tahmin eder?
Hücum yoğunlukları yedi ölçülebilir girdiyle beslenen bir Poisson modeliyle; bu girdilerin tümü hesaplama anında veritabanından okunur. Maç için oranlar yayımlanmışsa, gösterilen 1X2 olasılığı bu tahmini piyasa uzlaşısıyla birleştirir ve ağırlığın büyük kısmı piyasadadır (%85 ila %95; model her zaman payını korur). Hiçbir oran gösterilmez.
| Model girdisi | Kattığı bilgi | Kaynak |
|---|---|---|
| Havuz çapalı Elo | İki takımın göreli seviyesi; aynı turnuva havuzu içinde karşılaştırılabilir | Sonuç geçmişi, her gün yeniden hesaplanır |
| Ülke çapaları | Yeterince çapraz maç olmadığında, farklı seviyedeki ligler arasında yeniden hizalama | Kıtasal karşılaşmalar |
| Muhtemel ilk 11 | Gerçekte beklenen kadro; basında çıkan kadrolarla doğrulanır | Geçmiş resmî kadrolar ve web'de doğrulanmış duyurular |
| Oyuncu deneyimi ve puanları | As kadro ile rotasyonlu bir kadro arasındaki fark | Maç kayıtları ve maç başına oyuncu puanları |
| Eksikler | Forma giyemeyecek oyuncuların beklenen 11'den çıkarılması | Sakatlık ve ceza tablosu |
| Saha avantajı | Ev sahibi takımın elde ettiği ölçülmüş ek avantaj | 29.415 maçta %44,3 ev sahibi galibiyeti |
| Ligler arası sönümleme | İki takım doğrudan karşılaştırılamadığında uygulanan temkin | Tahmin günlüğünün sürekli ölçülen segmentasyonu |
Hesaplama tamamen aritmetiktir: hiçbir harici servisi çağırmaz ve hiçbir yapay zeka kredisi harcamaz.
Tahminlerin ölçülen isabet oranı nedir?
Gerçekten sunulan 1.522 kartta 1X2 tahminlerinin %54,7'si doğru çıktı; bu, bahis şirketlerinin favorisiyle aynı seviyedir (bu maçlardan oranı bilinen 1.251'inde %55,8). Oranlar olmadan tek başına model, büyük ligler ve Avrupa kupalarından hiç görmediği maçlarda %53,9 isabet sağladı (16 Temmuz 2026 testi), ancak tüm turnuvalarda %50,5'te kaldı; bahis şirketleri ise %52,8 isabet sağladı. Kartın modeli oranlarla birleştirmesinin nedeni budur (5 Ekim 2026 ölçümleri).
| Ölçüm | Değer | Örneklem |
|---|---|---|
| Gerçekten sunulan kartlar | %54,7 | 5 Ekim 2026 itibarıyla değerlendirilen 1.522 maç, tüm turnuvalar |
| Bahis şirketlerinin favorisi, aynı maçlar | %55,8 | Maç öncesi oranı bilinen 1.251 kart |
| Tek başına model, zamansal test | %53,9 | Büyük ligler ve Avrupa kupaları, 16 Temmuz 2026 |
| Tek başına model, tüm turnuvalar | %50,5 | Oranı bilinen 19.583 maç, 5 Ekim 2026 (bahis şirketleri: %52,8) |
| Ücretsiz “her zaman ev sahibi” referansı | %44,3 | 29.415 maç, 20 lig, 2022-2025 sezonları |
Sunulan her kart, başlama vuruşundan önce kayda geçirilir ve ardından resmî sonuçla karşılaştırılır. Sonradan hiçbir ayıklama yapılmaz, hiçbir şey silinmez: rakamı denetlenebilir kılan budur.
Neden %53 iyi bir rakamdır da %87 bir alarm işaretidir?
Çünkü başlangıç noktası sıfır değildir. 2022-2025 sezonlarında 20 büyük ligde oynanan 29.415 maçta ev sahibi takım maçların %44,3'ünü kazanıyor: yani hiçbir model kullanmadan her maçta “ev sahibi” demek bile %44,3 isabet sağlar. Footlab AI'ın kart sunduğu maçlarda “her zaman ev sahibi” %44,9, Footlab AI kartları ise %54,7 isabet sağlıyor: gerçek kazanç 9,8 puandır, rastgele seçimin 21,4 puan üzerinde değil. Bu aynı zamanda bahis şirketlerinin seviyesidir: favorileri bu maçlarda %55,8 isabet sağlıyor.
| Referans | 1X2 isabet oranı | Okuma |
|---|---|---|
| Üç sonuç arasında rastgele seçim | %33,3 | Tahmin sitelerinin andığı rakam, çünkü kendi rakamlarını parlak gösterir |
| Her zaman “ev sahibi” | %44,3 | Gerçek başlangıç çizgisi: ücretsizdir ve herkes tekrarlayabilir (Footlab AI'ın kart sunduğu maçlarda %44,9) |
| Gerçekten sunulan Footlab AI kartları | %54,7 | Aynı maçlarda “her zaman ev sahibi” stratejisine göre +9,8 puan |
| Bahis şirketlerinin favorisi, aynı maçlar | %55,8 | Pratikteki gerçek tavan: Footlab AI bu seviyededir, üstünde değil |
| Hiç beraberlik öngörmeyen bir modelin tavanı | %73,7 | Maçlarda beraberlik payı %26,3; beraberlik neredeyse hiçbir zaman en olası sonuç değildir |
| Bir tahmin sitesinin “%87” iddiası | — | Berabere biten maçların yarısından fazlasını önceden doğru bilmeyi gerektirir |
Aritmetiği açıkça ortaya koymak gerekir, çünkü doğrulanabilir. Beraberlik, ölçülen maçların %26,3'ünü oluşturur. Beraberliği hiçbir zaman en olası sonuç olarak göstermeyen bir model (yayımlanmış Poisson modellerinin neredeyse tamamı böyledir) bu yüzden mekanik olarak %73,7'de tavan yapar. %87 iddia etmek, beraberliklerden 13,3 puan daha toplamayı, yani bunların yarısından fazlasını doğru tahmin etmeyi gerektirir. Yayımlanmış hiçbir çalışma buna yaklaşamıyor. Örneklemi, tarihi ve protokolü olmadan %60'ın üzerinde ilan edilen bir isabet oranı, bir ölçüm olarak değil, bir pazarlama iddiası olarak okunmalıdır.
Bu dağılım zaman içinde istikrarlı mı?
| Sezon | Maç | Ev sahibi | Beraberlik | Deplasman |
|---|---|---|---|---|
| 2021-22 | 7.450 | %43,1 | %27,0 | %30,0 |
| 2022-23 | 7.499 | %45,0 | %25,6 | %29,4 |
| 2023-24 | 7.344 | %43,9 | %26,9 | %29,2 |
| 2024-25 | 7.234 | %44,5 | %26,2 | %29,3 |
| 2025-26 | 7.338 | %43,7 | %26,6 | %29,7 |
Art arda beş sezon, aynı 20 lig. Ev sahibi galibiyeti payındaki en büyük fark 1,9 puandır: %44,3'lük referans, seçilen zaman aralığından kaynaklanan bir yapaylık değildir.
Footlab AI neleri yapmaz?
Footlab AI hiçbir oran yayımlamaz, hiçbir bahis “değeri” hesaplamaz, hiçbir bahis miktarı önermez ve hiçbir operatöre bağlantı göstermez. Bu dört yokluk bilinçlidir ve kalıcıdır.
Nedenini doğrulamak kolaydır: bahis şirketi ortaklığından gelir elde eden bir sitenin, okuyucunun bahis oynamasında, dolayısıyla kendi güvenilirliğini abartmasında doğrudan çıkarı vardır. Bir başarısızlık oranı yayımlamak ona ticari olarak zarar verir. Footlab AI'ın böyle bir çıkar çatışması yoktur ve rakamını okunabilir kılan da tam olarak budur.
Hangi turnuvalar kapsanıyor?
Footlab AI veritabanında 1.249 turnuva kayıtlı: 171 ülkeye dağılmış 787 lig ve 462 kupa. Model programdaki tüm maçlar için bir kart üretir; bir takımın geçmiş verisi sınırlı olduğunda (altyapı, amatör ligler, hazırlık maçları) kart bunu belirtir ve tahmin temkinle okunmalıdır.
Sık sorulan sorular
- Footlab AI bahis tahmini verir mi?
- Hayır. Footlab AI bir maçın her sonucu için kalibre edilmiş olasılıklar yayımlar; oran yok, önerilen bahis miktarı yok, bahis operatörüne bağlantı yok. Hiçbir bahis şirketi ortaklığı yoktur.
- %54,7'lik isabet oranı ne anlama gelir?
- Footlab AI'ın kart sunduğu maçların %54,7'sinde, en olası diye gösterilen sonucun gerçekten gerçekleştiği anlamına gelir (5 Ekim 2026 itibarıyla değerlendirilen 1.522 maç). Doğru karşılaştırma noktası, aynı maçlarda %55,8 isabet sağlayan bahis şirketlerinin favorisidir: Footlab AI bu seviyededir, üstünde değil.
- İlan edilen %87'lik bir isabet oranı neden şüphelidir?
- Çünkü beraberlik maçların %26,3'ünü oluşturur ve bir maçın neredeyse hiçbir zaman en olası sonucu değildir. Beraberliği hiç göstermeyen bir model bu yüzden %73,7'de tavan yapar. %87'ye ulaşmak, berabere biten maçların yarısından fazlasını doğru tahmin etmeyi gerektirir; yayımlanmış hiçbir çalışma bunu başaramıyor.
- Hiç model kullanmadan ulaşılabilecek en iyi isabet oranı nedir?
- %44,3: her maçta ev sahibi galibiyetini söyleyerek. 2022-2025 sezonlarında 20 büyük ligde oynanan 29.415 maç üzerinde ölçülmüştür. Gerçek başlangıç çizgisi budur, üç sonuç arasında kura çekiminin verdiği %33,3 değil.
- Tahminler bahis şirketlerinin oranlarını kullanıyor mu?
- Model kullanmaz: model havuz çapalı Elo, ülke çapaları, muhtemel ilk 11, oyuncu deneyimi ve puanları, eksikler, saha avantajı ve ligler arası sönümlemeyle beslenir. Ardından, maç için oranlar yayımlanmışsa, gösterilen 1X2 olasılığı bu tahmini piyasa uzlaşısıyla birleştirir. Hiçbir oran gösterilmez ve hiçbir bağlantı bir bahis operatörüne yönlendirmez.
Yaklaşan maçların olasılıklarını görün
1X2 olasılıkları, en olası skor ve modelin yorumu, maç maç.
Tahminleri açınYöntemi ve isabet oranını ayrıntılı görün